خدمات آموزشی و توانبخشی برای کودکان زیر 14 سال توانبخشی حرفه ای دختران کم توان ذهنی بالای 14 سال کسب درجه‌ی اول در سطح بندی مراکز جامع توانبخشی

قصه درمانی چیست؟

مرکز جامع توانبخشی آتیه در شهرستان رباط کریم

قصه درمانی چیست؟

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد عادت های خوب در کودکان و حذف رفتارهای نامناسب، استفاده از «قصه» است. وقتی کودک به قصه شما گوش می دهد، خودش را به جای شخصیت اصلی داستان می گذارد و از نگاه او به حرف های شما گوش می کند. از آنجا که در این روش، آموزش ها به صورت غیر مستقیم به کودک داده می شود، در مقابل حرف های شما مقاومت نمی کند و به خوبی تا پایان داستان به شما گوش می دهد.

در این روش ، شما یک داستان برای کودک تعریف می کنید که شخصیت آن تقریبا همسن فرزند شما باشد. می توانید برای انتخاب نام او هم از خود کودک کمک بگیرد. داستان را شروع می کنید و با کمک عروسک یا نقاب و یا نقاشی، داستان را تعریف می کنید. در پایان سوال هایی درباره داستان از کودک خود می پرسید و از او می خواهید که نتیجه گیری بکند. با این روش، خود کودک به نتیجه ای که مورد نظر شماست می رسد. برای افزایش اثر این روش، لازم است در فواصل زمانی منظم، مثلا هفته ای یک بار، داستان هایی متفاوت با موضوع مورد نظر برای کودک تعریف کنید. این تکرار می تواند رفتار را در کودک تثبیت کند.

مشخصات درخواستی را کامل وارد کنید تا در سریعترین زمان با شما تماس بگیریم.